המדינה מתנגדת לייצוגיות בנושאי סביבה על ידי אזרחים

המדינה, דרך רשות הטבע והגנים, הודיעה בדיון בבית המשפט המחוזי ב-31.1.2018 כי היא מבקשת שלא לקבל את התביעות הייצוגיות שהוגשו על ידי אזרחים, שכן היא רוצה להגיש אחת בעצמה:

"בבקשה שהגישה (פרקליטות מחוז דרום) כתבה כי "היעדר מעמד כאמור מחייב דחיית כלל הבקשות לאישור התובענות הייצוגיות הפרטיות, בכל הנודע לנזקים אקולוגיים וסביבתיים טהורים. הפרט אינו יכול לנכס לעצמו 'נכס' השייך לציבור ולהיפרע פיצויים בגין פגיעה בנכס זה. עילת התביעה בעניין זה ראוי וצריך שתהיה שמורה למדינה ולציבור כולו, ואין פרט היכול לבוא בשם הציבור". לגישתה, במקרים בהם לצד נזק לטבע נפגע גם הציבור, ניתן להגיש תובענות ייצוגיות פרטיות".

השופטת גאולה לוין נתנה למדינה אורכה של 3 חודשים להכנת כתב התביעה.

זוהי עמדת צוות עורכי הדין שהגישו את התביעה הייצוגית לה סייענו:

עו"ד חיה ארז, שהגישה בקשה לאישור תובענה ייצוגית בנושא יחד עם עו"ד חגי קלעי, אוהד רוזן ואסף פינק אמרה ל"הארץ" כי "ברור שלכל אזרח יש זכות לתבוע מפגעים סביבתיים על הנזק שגרמו לסביבה. מצב שבו המדינה תהיה בעלת הזכות היחידה לתבוע בתביעות ייצוגיות סביבתיות הוא חמור ביותר ויפגע קשות בסביבה. המדינה יכולה וצריכה לתבוע לצד תובעים ייצוגיים וארגוני סביבה, שמבצעים אכיפה אזרחית במקום בו יש כשל באכיפה על ידי רשויות המדינה".

מקור: https://www.haaretz.co.il/news/science/.premium-1.5785300

אנו מאמינים כי אין לקחת מאזרחים את הזכות להגיש תביעות ייצוגיות. ישנן תביעות ייצוגיות שבהן המדינה יכולה להיות שותפה, אבל לא פעם גילינו כי המדינה מתמהמהת. כמו כן מדיניות הדלת המסתובבת, בה בכירים במשרדי ממשלה מוצאים את עצמם בתפקידים בכירים אצל מזהמים, מעלים חשד לזיהום האינטרס הציבורי, מתוך מחשבה קדימה. איזה בכיר ירצה לתבוע ייצוגית חברה שהוא יכול למצוא בה תפקיד בעתיד?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *